Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Літературний портрет «Не для слави, але для людей».

       Його вагомий внесок в розвиток української літератури безперечний, хоч і досі гідно не поцінований. Лесь Мартович увійшов у літературу як самобутній письменник кінця ХІХ – початку ХХ століття, блискучий знавець народного життя, неперевершений майстер сатири.
          Всю свою громадську і літературну діяльність письменник спрямував на боротьбу за те, «щоб у тім світі запанував порядний чоловік, а не злодій і розбійник».

«…Сміявся з усього, що його так чи інакше оточувало, що діставало, брало за живе або просто само по собі смішило.

Не можна сказати, що сміх його був легким смішком, такою собі насмішечкою, жартиком на будень.

Сміявся в’їдливо, саркастично, безбожно висміював життєві болячки. А їх вистачало, їх навіть було забагато. І якщо комусь цей світ здавався чудовим, іноді просто гарним, то він бачив багато його потворностей».

Народився Олекса (Лесь) Мартович 12 лютого 1871 року в с. Торговиця Городенківського району в родині сільського писаря Семена Мартовича, який змалку служив наймитом по господарях, сам серед злиднів навчився читати і писати.

Влітку 1882 Мартович склав іспит до польської чоловічої гімназії у Коломиї. Через конфлікт з учителями змушений був у 1890 році перейти на навчання до Дрогобицької гімназії. Він займається громадською роботою: агітує за селянських кандидатів до австрійського парламенту, друкує в журналі «Народ» оповідання «Лумера» (1891). Цей журнал редагували М. Павлик та І. Франко. Після закінчення гімназії (1892) Лесь Мартович поступає на юридичний факультет Чернівецького університету.

Але на той час батьки письменника зубожіли. Доводилося заробляти на хліб службою в адвокатських канцеляріях, часто переїздити з одного місця роботи на інше.

З кінця 1897 року Мартович став редагувати газету «Громадський голос», тому що І. Франко був хворим, а М. Павлик саме виїхав зі Львова.

В цей час Л. Мартович займається літературною діяльністю. Про це свідчать його збірки «Нечитальник» (1900), «Хитрий Панько» (1903), «Стрибожий дарунок та інші оповідання» (1905).

Для систематичного навчання у Л. Мартовича не було умов. Тому він закінчив Львівський університет тільки в 1909 році.

У 1914 році Л. Мартович захищає докторат права, але його здоров’я дуже погіршується. Тяжко хворий письменник оселяється у свого знайомого на Львівщині і перемагаючи недугу пише нові твори.

Працює над драмою «Політична справа», пише повість «Село Підойми», оповідання «Народна ноша», «Пророцтво грішника», закінчує велику повість «Забобон». Але всі ці твори були опубліковані вже після смерті Мартовича.

Помер Л. Мартович 11 січня 1916 року в пустій сільській школі с. Погариська недалеко від м. Рави-Руської. Похований на занедбаному тоді цвинтарі сусіднього села Монастирок на Львівщині.

Високу оцінку творам Л. Мартовича дав І. Франко: «Мартович – надзвичайно пильний спостерігач життя галицького народу, причому він обдарований неабияким гумористичним талантом…»

Письменник у віці 24 роки до одного зі своїх оповідань поставив епіграф «Не для слави, а для людей». Цей дивіз, з яким молодий Лесь Мартович увійшов у літературу, і визначив весь творчий шлях письменника, його невтомну громадсько-політичну працю.

12 лютого 2016 р. в Галицькій ЗОШ №2 для учнів старших класів було проведено літературний портрет «Не для слави, але для людей» присвячений 145-й річниці від дня народження Леся Мартовича.

На заході бібліотекар краєзнавчого сектору Кривоніс Богдана і зав. відділом обслуговування Венгрин Марія розповіли присутнім про життєвий і творчий шлях Леся Мартовича, зачитали цікаві уривки з творів письменника, ознайомили з книгами автора, які є в Галицькій центральній районній бібліотеці. 

Кривоніс Дана ,

бібліотекар сектору краєзнавства

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ