Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Річниця Листопадового чину

У Національному заповіднику «Давній Галич» відбувся захід, присвячений черговій річниці утворення Західно-Української Народної Республіки, в якому взяли участь наукові співробітники установи та працівники Галицької центральної районної бібліотеки.

ЗУНР постала після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини. 18 жовтня 1918 р. у Львові була створена Українська Національна Рада, яку очолив Євген Петрушевич. Наступного дня вона оголосила про намір об'єднати всі західноукраїнські землі (Східну Галичину, Північну Буковину і Закарпаття) в єдину Українську державу. Рішучими супротивниками цих планів виступили польські державні кола.

Завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника «Давній Галич» Ярослав Поташник розповів, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. частини Українських Січових Стрільців, очолювані сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові. На будинку ратуші вивісили національне знамено. В Галичі 1 листопада місцева громада та мешканці с. Залукви під орудою вчительки і громадської діячки Іванни Блажкевич також підняли синьо-жовтий прапор.

Присутні переглянули фільм, створений у 1993 р. колективом Національної студії «Київнаукфільм».

Кінострічка, зокрема розповідає і про подальші події, що відбувалися на наших теренах. 11 листопада 1918 p. у Львові Українська Національна Рада утворила виконавчий орган влади (уряд) – Державний секретаріат. Його головою став Кость Левицький. 13 листопада був затверджений тимчасовий Основний Закон, відповідно до якого визначалися кордони, герб і прапор Західно-Української Народної Республіки. Президентом ЗУНР було обрано Євгена Петрушевича. Центральні органи спиралися на розгалужену і добре організовану систему місцевого врядування, що мала авторитет серед українського населення. В умовах конфлікту з польськими військами життєво важливе значення мало створення регулярних військ ЗУНР- Української Галицької армії (УГА), до лав якої швидко й організовано були мобілізовані десятки тисяч чоловік. Була затверджена державність української мови, але національним меншинам гарантувалося право на користування своїми мовами.

Західно-Українська Народна Республіка проіснувала всього 257 днів, проте вона увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, вільний демократичний розвиток.

                                                                                                                                            Любов Бойко

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ