Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Вечір-спомин «Вони з молитвою боролись за волю, за Вкраїну, за народ з ім᾿ям Ісуса»

Видатною подією ХХ століття було проголошення української державності в західноукраїнських землях. Цьому передувала тривала політична боротьба, яка сприяла формуванню та розвитку української ідеї, консолідації українських національно-патріотичних сил. Важливу роль у цьому процесі відіграла  Українська Греко-Католицька Церква і її духовні провідники.          

Конфесійно  підпорядкована Риму греко-католицька церква в Західній Україні залишалась українською церквою. Інтелігенція, політичні та культурні діячі Галичини були вихідцями саме з родин греко-католицьких священиків. Тому УГКЦ в найскладніший період за відновлення української державності в другій половині   ХХ ст. не залишалась осторонь. Активна позиція духовенства щодо політичних процесів безпосередньо пов᾿язана з Митрополитом УГКЦ А. Шептицьким. Саме з ініціативи Андрея Шептицького була організована співпраця між УГКЦ і ОУН.

Присутність священика серед повстанців мала велике значення : він відправляв служби Божі, сповідав та причащав вояків, освячував місця постою, благословляв на боротьбу, відвідував хворих і поранених у підпільних шпиталях, ховав побратимів. А крім того, розраджував добрим словом, морально підтримував вояків, давав поради, часто проводив пізнавальні бесіди з повстанцями.   

За це священики УГКЦ зазнали переслідувань і мученицької смерті в роки комуністичного режиму.

Мученикам віри Христової, душпастирям, які не зрадили своїм релігійним і патріотичним переконанням був присвячений вечір-спомин «Вони з молитвою боролись за волю, за Вкраїну, за народ з ім᾿ям Ісуса», який пройшов 7 вересня в читальному залі Галицької ЦБ.

На захід були запрошені священики УГКЦ Галицького деканату, начальник відділу культури Галицької РДА Марія Іваськів та кандидат історичних наук, доцент кафедри релігієзнавства, теології і культурознавства Прикарпатського Національного університету ім. В. Стефаника Ігор Коваль.

Вечір розпочала директор Галицької ЦБС Іванна Сорочинська-Городецька, яка розповіла про роль українського католицького духовенства в національно-визвольній боротьбі населення Галичини в 40-50 роках ХХ ст.

Її розповідь продовжили учасники народного аматорського фольклорного колективу Будинку культури с. Залуква (керівник І. Сорочинська-Городецька), які висвітлили долі священиків УКГЦ о. Івана Гриньоха, (церква Різдва Христового м. Галича), о. Володимира Барановського - душпастиря церкви                     с. Темирівці, о. Андрія Бандери - душпастиря церкви с. Угринова, о. Анатолія Гургули - душпастиря церкви с. Томашівці на Івано-Франківщині, Анатолія Казновського - душпастиря церкви с. Дора на Івано-Франківщині, о. Степана Чеховського - пароха сіл Лисця і Іваниківки на Івано-Франківщині). Скупі рядки архівних документів пролили світло на імена священиків, які мали парафії на теренах Галицького району і зазнали сталінських репресій за Христову віру.  А саме: Бутковський С. М. – проживав в с. Ст. Скоморохи, Дзера М. С. – проживав у селищі Більшівці, Клим М. М. – проживав у с. Ганівці, Фіголь Б. М. – проживав у селищі Більшівці.

До сліз довела присутніх історія про трагедію цілої родини пароха села Старі Скоморохи. о. Василя Німого, почута з уст зав. клубом Ірини Шевели.

Про ще одну знакову постать священика, який ревно служив Богові і Україні і до останнього подиху свого життя не зрадив своїм переконанням: ні релігійним, ні ідейним о. Ярослава Легіня (с. Крилос), розповів Ігор Коваль.

Про священицьку місію на Сході України, про капеланство в українському війську присутнім розповів священик УГКЦ о. Іван Петляк (с. Вікторів).

Окрасою вечора-спомину стали музичні номери у виконанні М. Фляка,( зав. клубом с. Придністров᾿я), учениці 5 (9) класу Галицької гімназії Аліни Підгайної та учениці Галицької ЗОШ № 1 Марти Наконечної.

А підсумком заходу стали подячні слова декана церкви Різдва Христового м. Галича, о. Ігоря Броновського, який зауважив, що в усі часи УКГЦ була і залишається духовною опорою українського народу в боротьбі за його національне визволення.     

Богдана Кривоніс,

бібліотекар Галицької ЦБ

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ