Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

«Барви життя і творчості Зінаїди Тулуб».

28  листопада ми будемо святкувати 125-ліття від дня народження поетеси, перекладача, прозаїка, кіносценариста Зінаїди Павлівни Тулуб.

Впродовж десятиліть її ім’я залишалося в сутінках історії. Доля весь час випробовувала мужність, стійкість і доброту цієї жінки. Не здолавши її в життєвій круговерті, прирекла на вічні муки словом.

Зінаїда Тулуб є авторкою кінодрами «Гайдамаки», «Сагайдачний», «До великої мети», та інші, а також романів «Піфагорці», «Ілля Муромець», « В степу безкраїм за Уралом» та інші.

Але найвизначнішим твором письменниці є історична  дилогія «Людолови». Щоб написати цей роман, Зінаїда Павлівна об’їздила Україну і Крим, вивчала татарські й турецькі історичні документи, перечитувала архіви. Вона об’їздила всі історичні місця, де відбувалися події, описані в романі, прочитала дев’яносто дві тисячі книжкових сторінок на десятку мов, вивчила близько шести тисяч архівних та музейних документів і пам’ятників.

Цікавим є ще один факт. Серед десяти книг, представлених Україною на Всесвітній виставці у Парижі 1937 року, двотомник «Людолови» українською мовою посів особливе місце.

Та доля письменниці виявилася невблаганною – її звинуватили в приналежності до контрреволюційної організації, заарештували , як і тисячі представників «Розстріляного Відродження» і винесли смертний вирок, який згодом замінили засланням на Близький Схід. Там вона перебувала до травня 1956 року. Але навіть у нелюдських умовах заслання письменниця продовжувала творити. Саме там вона написала біографічний роман « В степу безкраїм за Уралом» - про період заслання українського генія Тараса Шевченка.

Після смерті ката народів Йосипа Сталіна письменниця тричі зверталася з проханням переглянути її справу і повернути чесне ім’я, однак її не удостоювали відповіді, а згодом – надіслали відмову.  У відкритому листі до Микити Хрущова 12 травня 1956 року Зінаїда Тулуб писала: «19 років тому викинута я з життя, позбавлена права на улюблену працю, в якій був весь смисл мого життя. Це майже вдвоє більше терміну, даного мені за судовим вироком».

Лише 23 червня 1956 року Військова колегія Верховного Суду СРСР ухвалила: «Вирок Військової колегії Верховного Суду СРСР від 5 вересня 1937 року і постанову Особливої наради при МДБ СРСР від 10 лютого 1950 року щодо Тулуб Зінаїди Павлівни скасувати за ново виявленими обставинами і справу про неї припинити «за відсутністю складу злочину».

Активну участь у громадській реабілітації письменниці взяли побратими по перу – Максим Рильський, Леонід Смілянський, Іван Кологойда.

Повернувшись до Києва, письменниця доживала віку в гіркій самотності й померла 26 вересня 1964 року в Ірпінському будинку творчості.

З нагоди вшанування творчості письменниці в читальному залі Галицької центральної бібліотеки відбулося чергове засідання літературної вітальні «Джерело» під назвою «Барви життя і творчості Зінаїди Тулуб». На заході були присутні Марія Костик ( завідувач відділу національного заповідника Давній Галич), Галина Величко (старший науковий співробітник науково-освітнього відділу національно заповідника Давній Галич), Марія Сохан  (педагог за фахом,   краєзнавець), Олеся Мельницька ( заступник директора
Галицької ЦБ по роботі з дітьми),  та працівники відділу обслуговування
Галицької ЦБ Марія Венгрин , Галина Петраш, Наталія Сєдова, які представили нове бачення незаслужено забутих творів письменниці.

Про нелегкий життєвий та творчий шлях Зінаїди Тулуб присутнім розповіла бібліотекар відділу обслуговування Галицької ЦБ Надія Королевич, яка зауважила, що твори, які сьогодні є на полицях публічних бібліотек це тільки частина творчого доробку письменниці. Є ще твори, які вже понад півсторіччя існують у вигляді неопублікованих музейних експонатів –  це повість «Чарівний клубочок», оповідання «Заважалочка-допомагалочка», нарис «Дід Олександр Данилович», мемуари «Моє життя». Їх украй необхідно видати – з глибокої поваги до видатної українки– подолянки Зінаїди Павлівни Тулуб.

 

Галина Петраш,

головний бібліотекар читального
залу Галицької ЦБ 

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ