Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Літературно-історичний екскурс«Іван Вагилевич – поет, просвітитель, історик, фольклорист»

«… перший будитель
народного духу в  Галичині»
  
І.Франко

Один із зачинателів нової української літератури в Галичині Іван Миколайович Вагилевич увійшов в історію нашої культури як талановитий письменник, літературознавець, лінгвіст, фольклорист і етнограф, історик, громадсько-культурний діяч. Уся його свідома діяльність була спрямована на те,щоб західна гілка нашого народу відчула себе органічною частиною української нації. Підняти рідний народ до високостей європейської культури, оновити художнє слово, поставити його  поряд із літературними досягненнями представників інших народів – цим високим завданням він віддав усі свої сили.

Завдяки допомозі відомих південнослов′янських діячів культури, побачило світ літературно-фольклорне видання «Руської трійці», - «Русалка Дністровая». Це перша друкована на теренах підавстрійської України книжка, в якій на повну силу
зазвучала жива народна українська мова і яка відкрила нові перспективи для розвитку літературної мови на західноукраїнських землях.

Значним є також вклад І Вагилевича в розвиток української історичної науки в Галичині. Він цікавився історією України з найдавніших часів до ХІХст.

Ряд досліджень вченого  присвячено окремим краєзнавчим проблемам історії українського народу та його культури. Свідченням цього є його  розвідки «Місто Галич», «Початки Львова», «Монастир Скит в Маняві», «Карпатсько-гірська Русь» та ін.. Багато цікавими історичними фактами також народознавчі розвідки «Гуцули, мешканці східної частини Карпат», «Бойки. Русько-слов′янський люд у Галичині» та «Лемки – мешканці  західного Прикарпаття».

Слід наголосити, що саме І.Вагилевич першим в Галичині прокладав шляхи для наступних дослідників у багатьох проблемах вітчизняної та зарубіжної історії.

З нагоди вшанування видатної багатогранної особистості в читальному залі  Галицької ЦБ відбувся літературно-історичний екскурс «Іван Вагилевич – поет, просвітитель, історик, фольклорист»  присвячений 205-ї річниці від дня народження талановитого вченого.

Сьогодні неможливо уявити вітчизняну літературу без фундаментального доробку Івана Миколайовича Вагилевича. Його творча спадщина – то коштовна перлина в духовній скарбниці українського народу.

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ