Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

«Владика нескорених» (до 125-річчя від дня народження Йосифа Сліпого)

Від сходу до заходу сонця славне його імя,

бо ж він упродовж вісімнадцяти років носив кайдани

імені Ісусового ради. За Христа, за святу Церкву,

за вірність святій Апостольській Столиці його

разом з іншими єпископами квітучої тоді Галицької

церковної провінції повели на несправедливий суд.

Митрополит Йосиф взяв тоді на свої плечі хресне знамено

і подібний Божому Синові поніс його на Голготу

через тюрми і заслання, табори важкої праці і знущання,

в голоді та холоді, серед недуг і болів.

А до цього всього долучувалась постійна журба

про святі Божі Церкви.

Єпископ Мирослав Марусин.

Кардинал Йосип Сліпий (17.02.1892 – 7.09.1984) – видатний український церковний і громадський діяч, Патріарх Української Греко-Католицької церкви, вчений і богослов. Народився у селі Заздрість, Теребовельського повіту на Галичині. Після навчання в Інсбруці (Австрія) та Римі захищає докторат, стає професором догматичного богослов’я у львівській семінарії. З 1926 – ректор Львівської духовної семінарії, яку реорганізував у 1928 в Греко-католицьку богословську академію. Сліпий був редактором та керівником цілого ряду релігійних видань, брав участь у наукових конференціях та з’їздах. Цікавився українським мистецтвом, створив музей церковних мистецтв при Богословській академії. У 1930 обраний дійсним членом Наукового товариства ім. Т.Шевченка. З 1926 Сліпий – член-куратор Українського національного музею у Львові, а з 1931 – заступник голови Українського католицького союзу. У 1935 митрополит А. Шептицький призначив його соборним крилошанином Архікатедрального собору св. Юра та архідияконом Львівської митрополичої капітули. У 1936 організував унійний з’їзд у Львові. Здійснив ряд подорожей країнами Західної Європи та паломництво до святої землі.

У грудні 1939 року за згодою папи Пія XII митрополит А. Шептицький висвятив Йосипа Сліпого на єпископа із правом наступництва. По смерті митрополита Шептицького 1 листопада 1944 року Йосип Сліпий перебрав керівництво галицької митрополії. Однак у 1945 році разом з іншими єпископами Української греко-католицької церкви, що перебували у Галичині, був заарештований і засуджений на 18 років позбавлення волі.

У 1963 завдяки виступам на захист Йосипа Сліпого Папи Римського Іоанна ХХІІІ, Президента США Дж. Кеннеді та інших відомих політичних і громадських діячів країн світу митрополита звільнено з ув’язнення і вислано за межі СРСР. У 1963 році він прибув до Риму та оселився в Ватикані. У грудні 1963 р. Ватикан визнав, що галицький митрополит Йосип Сліпий є главою УГКЦ і має сан верховного архієпископа. Тоді ж митрополит узяв участь у II Ватиканському соборі, де запропонував утворити помісну Українську католицьку церкву на чолі з патріархом. У 1965 р. Йосип Сліпий, перший серед служителів української церкви, увійшов до священної колегії кардиналів католицької церкви, титул кардинала надав йому Папа Римський Павло VI. 1969 р. Синод УГКЦ ухвалив патріархальний устрій, а у 1975 р. владика Йосип був коронований титулом патріарха.

Як Верховному архієпископу йому належав титул «Блаженніший».
За кордоном Йосип Сліпий розгортає активну діяльність, спрямовану на визнання в світі і створення Патріархату Української Греко-Католицької церкви, на пожвавлення релігійного, громадського життя української діаспори.

Завдяки подвижницькій роботі Йосипа Сліпого, у Римі побудовано Собор св. Софії, придбано і відновлено парафіяльний храм Жировицької Матері Божої, засновано Український Католицький Університет св. Климента, монастир о.Студитів у Кастель-Гондольфо біля Рима, налагоджена видавнича робота. Як учений-богослов, Йосип Сліпий виявив себе у працях з догматичної теології, історії УГКЦ. За наукову роботу Патріарх Сліпий був обраний почесним членом Наукового товариства ім. Т.Шевченка (1964), дійсним членом Тіберійської академії в Римі (1965), членом Папської академії Св. Томи (1981). Почесний доктор Українського вільного університету та ряду університетів США і Канади. Помер Йосип Сліпий у 1984 в Римі, був похований у соборі св. Софії. Згідно із заповітом Патріарха Йосифа, його тіло у 1992 перевезено в Україну і перепоховано у соборі св. Юра у Львові.

16 лютого в читальному залі Центральної бібліотеки відбулася година духовності «Владика нескорених», присвячена 125-й річниці від дня народження Йосифа Сліпого. На початку заходу було продемонстровано документальний фільм про життя Йосифа Сліпого. Бібліотекар Богданна Кривоніс ознайомила присутніх з біографією владики. Її розповідь доповнили активні читачі бібліотеки і члени товариства «Обнова» при церкві Різдва Христового Галина Лаврова і Ірина Цап’юк, які відтворили в уяві присутніх болючі картини про перебування владики в тюрмі. Ігор Макар зачитав основні думки заповіту патріарха. Також Ірина Цап’юк поділилася враженнями від поїздки в с. Заздрість, де функціонує музей Й. Сліпого. Присутні на заході також мали можливість переглянути тематичну добірку літератури про життя багатолітнього в’язня радянської табірної системи і відважного борця за патріархальний устрій УГКЦ.

 

Бібліотекар Галицької ЦБ Богданна Кривоніс.

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ