Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Літературна година «Хресна дорога Ольги Дучимінської»

Вона прожила довгих 105 років. У свої 100 ще писала вірші. Не переставала любити цей світ, у якому зазнала стільки кривд. Попереду була вічність, позаду - хресна дорога життя… Дучимінська (Решетилович) Ольга-Олександра Василівна народилася 8 червня 1883, с. Миколаїв, нині Пустомитівського району Львівської області .

Українська письменниця, поетеса, літературний критик, перекладачка (з чеської, німецької, російської), журналістка, народна вчителька, культурно-освітня діячка, одна з активних організаторів жіночого руху в Галичині, дослідниця фольклору, етнографії та мистецтва Гуцульщини й Бойківщини. Співробітниця журналу «Жіноча Доля». Літературну діяльність розпочала, коли мала 16 років. Саме тоді з'явилися її перші поезії й саме тоді познайомилася з Іваном Франком, який допоміг молодій письменниці увійти у великий світ літератури.

Дебют О. Дучимінської як поетеси відбувся 1905 року, коли у львівській газеті «Діло» під псевдонімом «Ірма Остапівна» було видрукувано її поезію «Послідні звуки». Пізніше «Літературно-науковий вісник» (Львів) надрукував «Іронію долі!». 1911 року вийшла перша (і єдина за життя поетеси) збірочка із п'ятнадцяти віршів Ірми Остапівни «Китиця незабудьків».

 Ольга Дучимінська володіла шістьма мовами: українською, польською, німецькою, російською, чеською, французькою (у такій послідовності подавала знання мов сама письменниця) і перекладала з чеської, німецької, російської. Друкувалася під різними псевдонімами й криптонімами (Барвінок Олег, Лучинська Ольга, Ольга Д., Остапівна Ірма, Поважна, Поважна О., Рута, Рута О., О. Д., О. Д-ка) у різних виданнях: часописи «Бджола», «Дажбог», «Діло», «Жіноча доля», «Жіноча воля», «Літературно-науковий вісник», та ін.. 23 листопада 1949 року 66-річну О. Дучимінську заарештували, нібито у справі замаху на Ярослава Галана. Два роки, які тривало слідство, перебувала у в'язниці. 25–26 травня 1951 року її судив військовий трибунал. Вирок — 25 років таборів. Багато знущань зазнала в сибірських спецтаборах, але ніколи не втрачала людської гідності.

За її творче довголіття (1905—1988) окремими виданнями вийшли лише поетична збірка «Китиця незабудьків», нарис «Наталія Кобринська як феміністка» і невелика повість «Еті». Померла Ольга Дучимінська 24 вересня 1988 року на 106-му році життя. Похована на цвинтарі в Чукалівці, біля Івано-Франківська.

Твори:

• Збірка віршів «Китиця незабудьків» (1911, вірші з цієї збірки включені в наступну).

 • Наталія Кобринська як феміністка (1934).[5] • Збірка новел «Сумний Христос» ((1992).

• Збірка віршів «Чую… молитву Землі» (1996).

 • Збірка віршів «Вибрані поезії» (1996).

 • Вибрані твори (2014).

Твори Ольги Дучимінської мають одну дуже цікаву рису: через світ персонажів наскрізь проглядається і вона сама. Той світ зітканий з прядива ниток людських доль, характерів, типів. Він перетканий болем, розчаруванням, даремними сподіваннями, надією, звичайним людським щастям – усім, що супроводжує людину ціле її життя. Рорздумувала, але не поспішала засуджувати. Лише гортала книгу життя, дивилася на цей світ крізь сльози свого «Сумного Христа» і мовчки до могили несла свій важкий хрест, який це життя поклало на її худі плечі.

14 червня 2018 року в читальному залі Галицької центральної бібліотеки пройшла літературна година «Хресна дорога Ольги Дучимінської», присвячена 135-й річниці від дня народження письменниці, на якій бібліотекар Богдана Кривоніс ознайомила присутніх з біографією письменниці, зачитала уривки з поезії і новел авторки. До ювілейної дати також була приурочена викладка літератури.

Кривоніс Богдана,

бібліотекар Галицької ЦБ

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ